Inflácia klesá. Ceny potravín môžu vzrásť.
Inflácia v mnohých krajinách spomalila, no vo väčšine z nich je inflácia potravín stále nekontrolovateľná a existujú dôvody na obavy, že rast sa môže ešte zrýchliť.
Kombinácia narušeného exportu, nezvyčajne horúceho počasia a pokračujúceho vojnového konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, jedného z najväčších svetových producentov obilia, pravdepodobne dodá nový impulz hlavnému zdroju globálnej inflácie.
Ceny potravín rastú oveľa rýchlejšie ako ceny iných tovarov a služieb
Ceny potravín v Spojenom kráľovstve vzrástli v priebehu roka do júna o 17,4 %, zatiaľ čo japonské ceny vzrástli o 8,9 % a ceny vo Francúzsku o 14,3 %. Zatiaľ čo inflácia potravín sa v Spojenom kráľovstve a Francúzsku mierne spomalila, v Japonsku sa zvýšila. V každej krajine ceny potravín rastú oveľa rýchlejšie ako ceny iných tovarov a služieb.
Lepšie sa darilo USA, kde ceny potravín vzrástli o 4,6 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom v júni, čo je viac ako dvojnásobok miery inflácie, na ktorú sa zameriava Federálny rezervný systém, ale výrazne pod úrovňou 13,5 % z augusta 2022.
Odolnosť inflácie potravín
Prekvapivá odolnosť inflácie potravín v porovnaní s cenami energií pre domácnosti, ktoré v mnohých častiach sveta klesali pod úroveň spred roka, je jednou z výziev, ktorým čelia centrálne banky, keď sa snažia dostať infláciu do súladu so svojimi cieľmi.
Ukazuje tiež, že zjavný úspech mnohých krajín v boji s veľmi vysokou mierou inflácie zaznamenanej v minulom roku skrýva pretrvávajúcu bolesť pre spotrebiteľov, najmä tých s nižšími príjmami, ktorí míňajú väčšiu časť svojich rozpočtov na to, aby si uživili.
Európske vlády sú znepokojené
Predlžujúce sa obdobie ťažkostí sa stáva čoraz znepokojivejším pre európske vlády , ktoré prijali rôzne opatrenia na potlačenie inflácie potravín, ale zastavili sa pred cenovými kontrolami, ktoré sa naposledy používali v 70. rokoch.
Organizácia Spojených národov v piatok uviedla, že jej index cien potravín, ktorý zahŕňa obilniny, rastlinné oleje, cukor, mäso a mliečne výrobky, vzrástol v júli od júna o 1,3 %, čo je druhé zvýšenie za štyri mesiace po neustálom poklese z 50-ročného maxima v marci 2022.
Obilie drahšie o 10% až 15%
Minulý mesiac Rusko odstúpilo od dohody , ktorá umožňovala Ukrajine vyvážať obilie cez Čierne more, a následne sa zameralo na infraštruktúru vývozu potravín v krajine útokmi dronov na prístavné zariadenia v Odese .
Medzinárodný menový fond odhaduje, že odstúpenie Ruska od exportnej dohody by mohlo zvýšiť ceny obilia o 10 % až 15 %, čím by sa zvrátili niektoré poklesy z maxim zaznamenaných v minulom roku.
India je najväčším svetovým vývozcom ryže
Nezvyčajné počasie je samostatným problémom, ktorý postihuje úrodu rôznych druhov obilnín, ovocia a zeleniny po celom svete.
Vplyv nepriaznivého počasia bol najvýraznejší v Indii, kde silné dažde znížili úrodu ryže a posunuli ceny potravín prudko vyššie. Indická vláda minulý mesiac uvalila zákaz vývozu určitých druhov ryže, čo je dôvodom podobných obmedzení na predaj základných potravín v zámorí, ktoré oznámilo niekoľko vlád, keď ceny vlani prudko vzrástli.
Zatiaľ čo takéto zákazy môžu pomôcť znížiť ceny v danej krajine, v iných krajinách môžu mať opačný efekt. India je najväčším svetovým vývozcom ryže. Pred indickým zákazom boli mnohé zákazy vývozu zavedené minulý rok zrušené.
Svetová obchodná organizácia (WTO) odhaduje, že k polovici júla bolo odstránených 45 zo 104 obmedzení na vývoz potravín, krmív a hnojív, ktoré boli zavedené v mesiacoch po invázii na Ukrajinu. Odhaduje, že zostávajúce zákazy sa vzťahujú na obchodovaný tovar v hodnote 24,5 miliardy dolárov.
Silné otepľovanie „El Niño“
Ďalším rizikom pre zásobovanie potravinami je silné prirodzené otepľovanie v Tichom oceáne známe ako El Niño , ktoré môže viesť k zmenám v počasí a zníženej úrode niektorých plodín. Meteorologický úrad austrálskej vlády vydal varovanie pred El Niño a uviedol, že existuje 70-percentná šanca, že sa klimatický model objaví neskôr v tomto roku.